MEJ1D1205SC
Цена от:
1 296,77 руб.
Описание MEJ1D1205SC
Murata 1W SIP Single and Dual Output Isolated DC-DC Converter - MEJ1 Series The Murata Power MEJ1 is a series of isolated 1 Watt DC-DC converters, encapsulated in a 7 pin SIP package. The DC-DC converter complies with the 3rd edition of medical safety standard and provides the following MOOP (means of operator protection): 2 MOOP based upon a working voltage of 200Vrms max - 280Vpkmax, between primary and secondary and 1 MOOP based upon a working voltage of 200Vrms max, between primary and its enclosure.
Typical energy efficiencies of these DC-DC converters are in the range of 70 to 78%.
The MEJ1 series is designed for low power applications that require a high degree of isolation such as an agency-approved safety barrier for medical equipment, IGBT drivers, and control systems.
| Brand | Murata Power Solutions |
|---|---|
| Выходное напряжение | ±5В пост. тока |
| Диапазон входного напряжения | 10,8 → 13,2 В пост. тока |
| Номинал входного напряжения | 12 В пост. тока |
| Напряжение изоляции | 5.2кВ пост. тока |
| Номинальная мощность | 1W |
| Выходной ток | ±100mA |
| Тип монтажа | Монтаж на плату в отверстия |
| Количество выходов | 2 |
| Эффективность | 75.5% |
| Корпус | SIP |
| Минимальная температура | -40°C |
| Стабильность вых. напряжения при изменении нагрузки | 5% |
| Максимальная температура | +85°C |
| Глубина | 12.65мм |
| Серия | MEJ1 |
| Длина | 19.65мм |
| Страна происхождения | CN |