1N5338BG, Стабилитрон 5.0Вт 5.1В
Цена от:
19,42 руб.
Нет в наличии
Технические параметры
Описание 1N5338BG
Zener Diodes 5W Surmetic, 1N5333 to 1N5346 Series, ON Semiconductor
N Semiconductor 1N53 series is Surmetic™ 40 axial-leaded 5 Watt zener diode This axial lead device features a molded package which is void-free transfer−molded, thermosetting plastic, offers protection in most common environmental conditions, The voltage regulator has tight limits and better operating characteristics that reflect the superior capabilities of silicon-oxide passivated junctions. The external surfaces are corrosion resistant and leads are readily solderable.
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Operating Temperature | +200 °C |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Length | 8.89mm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Brand | ON Semiconductor |
| Package Type | DO-15 |
| Maximum Power Dissipation | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Width | 3.68mm |
| Test Current | 240mA |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1µA |
| Height | 3.68mm |
| Pin Count | 2 |
| Dimensions | 8.89 x 3.68 x 3.68mm |
| Nominal Zener Voltage | 5.1V |
| Maximum Zener Impedance | 1.5Ω |
| Вес, г | 1.2 |
Документы и сертификаты
Документация и Datasheet
Аналоги и возможные замены
Способы доставки в Екатеринбург
Доставка 1N5338BG , Стабилитрон 5.0Вт 5.1В
в город Екатеринбург
Самовывоз из Екатеринбурга
от 1 раб. дня
Бесплатно
DPD РФ
от 1 раб. дня
от 227 ₽
Деловые линии
от 2 раб. дней
от 2145 ₽
EMS
от 1 раб. дня
от 620 ₽
Почта России
от 1 раб. дня
от 319 ₽
СДЭК
от 2 раб. дней
от 171 ₽
* Стоимость и сроки доставки являются ориентировочными. Итоговая стоимость и срок будут рассчитаны на странице оформления заказа.
Сообщите мне о поступлении товара